Tábor Liptovská Anna 2020

Napriek sťaženým podmienkam sa nám aj tento rok podarilo zorganizovať letný skautský tábor, kde sme sa v téme Zvieracej farmy stretli s farmárom a prasatami všetci od včielok a vĺčat až po rangerov a užili sme si dva týždne v nádhernom prostredí Liptova na staronovom táborisku v Liptovskej Anne. Skauti na vybrali na výlet na okolité kopce Pravnáč a Lomy a spolu s vĺčatami sme si pozreli Liptovsý hrad, odkiaľ sme mali krásny výhľad nielen na naše táborisko, ale celý Liptov. O sväté omše sa nám postaral o. Patrik, ktorý sa k nám vrátil opäť po 4 rokoch. Oddýchnutí a plní zážitkov sme sa pripravili na nadchádzajúci školský rok a veríme, že nám situácia dovolí venovať sa skautingu naplno aj počas školského roka.

Keďže tento rok sme nemohli otvoriť naše brány pre návštevy ako každý rok, nech sa páči, okúste atmosféru tábora aspoň prostredníctvom fotiek.

Fotky z tábora nájdete tu.

 

CELOREPUBLIKOVÉ POZASTAVENIE ČINNOSTI SLOVENSKÉHO SKAUTINGU

V reakcii na vyhlásenie Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky k šíreniu vírusu COVID-19 (koronavírus) prijíma vedenie Slovenského skautingu opatrenie k úplnému a celorepublikovému pozastaveniu skautských aktivít. Od dnešného dňa až do odvolania je zakázané realizovať pravidelné stretnutia družín a oddielov, výlety, vzdelávacie podujatia a všetky ostatné tipy aktivít. Povolené budú len dobrovoľnícke aktivity dospelých členov smerujúce k zvládnutiu krízovej situácie v krajine.


Vedenie Slovenského skautingu prijalo ťažký, ale správny krok a rozhodlo sa celoplošne ukončiť všetky skautské aktivity až do odvolania. Veríme, že po pominutí pandémie vírusu COVID-19 budeme na toto obdobie s úsmevom spomínať, ako na štvrtý zákaz skautingu. Teraz však cítime, že sa musíme zachovať zodpovedne a ísť príkladom ostatným spoluobčanom.


Oficiálne stanovisko Slovenského skautingu

Termíny tábora 2020

Stavačka: 1.-5.7.

Vĺčatský tábor: 5.-10.7.

Skautský tábor: 5.-15.7.

Rangerský tábor + búračka: 15.-19.7.

Návštevný víkend: 10.-12.7.

Návštevná nedeľa: 12.7.

Potáborová brigáda: pravdepodobne 20.-22.7.

Zborová grilka 2019

V stredu sme sa rozhodli privítať pekné počasie v poradí už 4. zborovu grilovačkou. Tento rok mal akciu pod palcom 19. Oddiel Falco. Spočiatku nešlo všetko podľa plánu. Došiel nám plyn, bez ktorého sme nemohli grilovať. Našťastie bol medzi nami aj Peťo, ktorý sa ochotne postaral o novú plynovú bombu, za čo mu patrí veľká vďaka. Po prvotných komplikáciách našťastie nenastali ďalšie a my sme sa mohli pustiť do prípravy grilovaných špecialít. Počas celej akcie boli pripravené pre účastníkov hry, takže ak sa vám nechcelo len nečinne čakať na jedlo, mohli ste sa spoločne zahrať alebo sa pozrieť na premietanie fotiek. Pre rodičov boli už ako zvyčajne pripravené bližšie informácie o tábore. A aby sa nezabudlo na to najdôležitejšie, všetci sa samozrejme dosýta najedli výborného grilovaného mäsa alebo koláčikov. Ďakujeme všetkým ktorí prišli a 19.oddielu Falco za úžasnú prípravu.

 

FOTKYY

Zborová chata, „Juraj s 25-kou“

Tento rok sme sviatok sv. Juraja oslavovali spoločne ako celý zbor vo farskom domčeku v Ludrovej pri Ružomberku. Zišlo sa nás tak akurát, aby nám bolo dobre.

V Ludrovej nás čakala zvláštna pani, ktorá nám prezradila, že ľudstvo už dlhé roky trápi jedna vec. No neprezradila nám to hneď. Hľadali sme indície po chate i vonku. Poskladali sme z nich tri zašifrované odkazy. Trochu sme si potrápili hlavy a zistili sme, že ľudí už dlho sužuje 7-hlavý drak, ktorého sa už mnohí snažili prekonať, no márne.

V jaskyne sme objavili draka, ktorý nám predstavil svojich všetkých 7 hláv. Boli to lenivosť, neposlušnosť, hnev, sebectvo, závisť, ohováranie a nevďačnosť. Rozhodli sme sa postupne zničiť všetkých sedem hláv, resp. zbaviť sa našich zlých vlastností. Poraziť jednotlivé hlavy sme mohli tromi spôsobmi. Buď sme si mohli vybrať intelektuálnu úlohu, teda sme potrápili náš um, alebo fyzickú úlohu a posledná možnosť bola kreatívna úloha. Každý si vybral jednu z variant a tým sme každý sám za seba a vlastne všetci spoločne porazili hlavy rad radom. No nebolo to len také jednoduché. Zbaviť sa zlých vlastností nebolo len o jednej úlohe, ale aj o dlhodobej snahe byť lepším. Keď sa nám to nepodarilo, hrozilo, že hlava znovu dorastie a veru, tak sa aj stalo a my sme nanovo museli bojovať s našimi neresťami. Koniec bol nakoniec víťazný, zbavili sme sa draka a my sme sa stali lepšími ľuďmi. Verím, že po vzore sv. Juraja sa nám dlho podarí žiť podľa rytierskych kódexov, ktoré sme si vytvorili.

Zamyslenie Streda 17.4.

Kňazi na Slovensku hrali v histórií nášho národa nemalú úlohu. Pár desiatok rokov dozadu sme tu mali rôznych štátnych predstaviteľov – kňazov, ktorý sa angažovali nie len vo svojich farár ale aj politicky. Iní zakladali rôzne noviny a utvárali mienku národa, teda do istej miery formovali charakter svojho kraja verejným účinkovaním.
Dnes kňazov politike veľmi nevidíme, ale vidíme ich v televízií, počujeme v rádiách, čítame rôzne články od kňazov v novinách, ba dokonca viacerí z nich píšu knihy. Týmto svojim pôsobením oslovujú širokú časť obyvateľstva, nie len ľudí z kostola. Kňazi v tom majú veľkú zodpovednosť pretože to čo povedia alebo napíšu môže ľudí ovplyvniť pozitívne alebo negatívne. Mohli sme to sledovať aj pri nedávnych voľbách.  To akú úlohu má kňaz v spoločnosti nechcem rozoberať, ale…
Na Slovensku vnímam niekoľko kňazov ktorí sa angažujú vo verejnej sfére a zároveň sú pre mňa veľmi pozitívnym príkladom. O niečo viac to cítim v susedných Čechách. Jedným z týchto kňazov je aj Ladislav Heryán – salezián pôsobiaci v Prahe.
Skautský inštitút s ním pripravil pekný rozhovor o duchovne v skautingu ale aj mimo neho. Pozrieť si ho môžete tu:
https://www.youtube.com/watch?v=4ko759ORb6A

Zamyslenie Utorok 16.4.

Zhruba pred rokom som sa prvý krát stretol s prednáškami a zaujímavými myšlienkami exorcistu Ľuboslav Petričko – grékokatolíckeho kňaza. Ponúka hlboké myšlienky nad ktorými som sa málokedy zamyslel. Okrem toho má blízko k spiritualite východných otcov (rôznych katolíckych či právoslávnych svätcov), ktorí sú sympatický aj mne.
Na internete má prednášok mnoho a tak sa chcem s vami podeliť aspoň o krátke zamyslenie 😉

https://www.youtube.com/watch?v=pHJ9DXYsX-E

Zamyslenie Pondelok 15.4.

Prijatie samého seba

Čo je prijatie samého seba?
Znamená to prijať svoje slabé stránky, zlozvyky a nič s tým nerobiť?
Znamená to prijať svoje správanie, postoje, životný štýl a nechať to tak?
Je veľmi jednoduché vzdať sa, zlenivieť a nájsť si výhovorky, aby sme sa na všetko vykašľali.
Akceptovanie vášho správania, slabých stránok a nič nerobenia nie je správny spôsob prijatia samého seba. Nepodieľame sa tým na skutočnom progrese a zlepšení.
Zdá sa, že slovné spojenie „prijatie samého seba“ nie je správne vysvetlené a pochopené. Prijatie seba samého, takého, aký/á ste, je len prvý krok. Pomáha vám to uvedomiť si svoje dobré a aj tie nie až také dobré vlastnosti. Môžete zmierniť pocit viny, nešťastia a nedostatok sebavedomia.
Prijatie samého seba neznamená, že prijmete, kto ste a neurobíte nič pre pozitívnu zmenu, či zlepšenie. Neznamená to, že prijmete váš osud a život taký, aký je.
To, že si uvedomíte a priznáte svoje správanie, zvyky, vašu osobnosť a pozriete sa na seba v reálnom svetle – to je dôležitý krok k prijatiu samého seba.
Keď sa prijmete taký, aký ste, dáte sa do vhodnej pozície na zlepšovanie sa.
Nie je to výhovorkou, aby ste mohli hovoriť „Toto som ja. Som taký/á, aký/á som. Akceptujem môj charakter, moje zlyhania, môj osud, takto to proste je. Nič s tým už neurobím.“
Poznanie seba samého vám umožňuje vidieť to, ako môžete zlepšiť seba a svoj život.
Zlepšenie si vyžaduje uznanie a pochopenie vášho charakteru a zvykov. Mali by ste prestať porovnávať seba a svoje výsledky s inými. Vyžaduje to uvedomenie si svojich schopností alebo ich nedostatku. Prinesie to istý druh vnútorného pokoja, ľahkosti a šťastia, ako keby ste zhodili z pliec bremeno.
Pamätajte, uvedomenie si vašich dobrých a zlých zvykov a charakterových čŕt môže zmierniť pocit neuspokojenia, hnevu, odporu alebo nešťastia, ale nie je to výhovorkou, aby ste zostali taký, aký ste. Je to len prvý krok na ceste za zlepšením a posilnením.

Tak smelo do objavovania a prijímania samého seba.

 

Zamyslenie Nedeľa 14.4.

Zamyslenie

Často sa znepokojujem vonkajšími okolnosťami. Môj nepokoj sa niekedy prejavuje hnevom, niekedy smútkom, či plačom, prípadne nervozitou. Pochopiteľne sa to prejavuje aj navonok. Vníma to moje okolie, pretože moje reakcie sú tým ovplyvnené.

Opäť sa mi niečo také prihodilo asi 2 týždne dozadu. Bola som vnútorne mierne zúfalá. Vlastne som z toho až rezignovala. No pokoj v srdci mojou rezignáciou neprišiel. Asi ešte 2 dni som v sebe dusila hnev a negatívne myšlienky. Potom som sa zastavila. A došlo mi to.

Fakt to stojí za to, aby som sa mala tak zle a nepríjemne? Je to tak podstatné, že dovolím, aby niečo, čo možno nie je úplne podľa mojich predstáv, ovplyvnilo moje správanie a hlavne mi nahradilo vnútornú vyrovnanosť niečím kompletne odlišným. Samozrejme, že nie. Zrazu mi bolo jasné, čo je pre mňa v živote dôležité a čo nie. A prepadol ma až taký neprirodzený pokoj, ktorý mi už veru dlho chýbal.

A úplne podvedome som si túto jednoduchú vedomosť aplikovala do ostatných oblastí života. Už 2 týždne som neporovnateľne spokojnejšia, veselšia a šťastnejšia.  Tiež som k tomu ešte pridala pravidlo: Keď raňajkujem, tak raňajkujem. Všetko odložím preč, telefón, zošity,… A len jem. Keď počúvam, počúvam a keď kráčam, tak kráčam naplno, pozorujúc okolie.

Asi žiadne prevratné rady na spokojný život som Vám neponúkla, no aspoň mne sa občas stane, že zabudnem aj na tie najjednoduchšie a najjasnejšie veci. A malé pripomenutie môže len pomôcť. Tak nech s ľahkosťou zvládame žiť a prijímať, čo prinesie život.