Nová Klubovňa

V júli sme sa presťahovali do novej klubovne, pri konečnej zastávke MHD, Fatranská, niektorým Žilinčanom známa ako bývalé pohostinstvo Jama. Budova bola veľa rokov nepoužívaná, a tak jej stav nebol úplne ideálny, preto sme sa pustili do práce. Na túto časť rekonštrukcie nám prispela nadácia Pontis.
Túto jeseň sme si podali jednu miestnosť, klubovňu, v ktorej zostali po hodinách práce len holé steny, a po ďalších hodinách práce a pomoci našich starších skautov z oddielu Makakov, ale aj našich rodičov, sú v tejto miestnosti nové okná, elektrické rozvody, osvetlenie, omietka, podlaha, ale aj krb a konvektor na vykurovanie.
Druhá klubovňa si na svoju generálnu opravu musí zatiaľ počkať, ale po zabezpečení vykurovania bude pripravená na používanie aj počas zimy.
V ďalšej  klubovni padla za obeť aj celá priečka a získali sme priestor na vybudovanie plnohodnotnej kuchyne so skladom a miestom na čajovňu.
Najbližší rok nás, okrem iného, čaká aj kompletná prerábka kúpeľní, pretože jedna nie je použiteľná vôbec a musíme si zatiaľ vystačiť s druhou. Do našej opravenej klubovne sa snáď čoskoro vráti po prebrúsení aj drevený obklad.
Doterajšie práce si vyžiadali zapojenie mnohých, od včielok až po roverov a starších, ktorí v klubovni strávili dlhé hodiny a dni, aby mohla byť použiteľná a pripravená na družinovky, oddielovky a iné akcie. Stálo nás to už aj značnú sumu peňazí z našich zdrojov, ale aj z grantu od Nadačného fondu Mobis v nadácii Pontis v rámci grantového programu Pomáhame komunite 2021, z ktorého sme financovali generálnu opravu jednej miestnosti.

Čoskoro doladíme všetky zvyšné detaily, aby naša nová klubovňa  mohla otvoriť svoje brány, teda, hmm, dvere, a privítala našich členov všetkých vekových kategórií počas družinoviek aj iných akcií.
Správajme sa k novej klubovni s láskou a úctou aj voči tým, ktorí k nej aktívne prispeli a umožňujú nám mať takéto skvelé priestory.

Na tomto mieste by sme sa zároveň chceli zo srdca poďakovať všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k novým klubovniam, či už svojou prácou, každému, kto sa zúčastnil na brigádach v klubovni či pri brúsení obkladov, za odborné rady a pomoc, najmä Peťovi Heglasovi, Hulovi a a Bambusovi, ale aj našim rodičom za pomoc a požičanie nástrojov a materiálu, hlavne ujovi Dikošovi a Chromčíkovi.

Tešíme sa na ďalšie zveľaďovanie našich klubovní a veríme, že sa tam so všetkými stretneme.

V najbližších dňoch sa konečne budeme môcť začať stretávať v novej klubovni, ktorú sa nám podarilo zrekonštruovať vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Mobis nadácie Pontis.

Nech sa páči, tu sú fotky našej klubovne pred, počas ale aj po ukončení prvej fázy opráv.

Takto vyzerala klubovňa na začiatku:

Prerábka:

Zbúranie priečky, opravovanie nerovností na stenách a podlahe
Demontáž dreveného obkladu, výmena okien
Zbúranie a demontáž nefunkčného krbu
Odstránenie starej omietky a farby, zapchávanie dier
Zapchávanie špár po výmene elektrických rozvodov
Nové elektrické rozvody
Nová omietka, vymaľovanie
Čiastočné zariadenie klubovne, montáž elektrického kúrenia
Nová piecka
Osvetlenie, nábytok
Obrúsený nanovo nalakovaný drevený obklad

Ďakujeme!

                    

 

 

 

 

Termíny tábora 2021

Ak nám to situácia dovolí, tento rok sa tábor uskutoční v tieto dni:

Stavačka 1.7. – 4.7.
Vĺčatský tábor 4.7. – 9.7.
Skautský tábor 9.7. – 18.7.
Rangerský tábor 18.7. – 21. 7.
Búračka 21.7. – 23.7.
potáborová brigáda – hneď po tábore, pravdepodobne 24.7.

Rezervujte si dátumy a dúfam, že sa vidíme! 🙂

JurCraft 2021

Ahojte 🙂
Prichádza dlho očakávaný infopack ku sobotňajšej hre (mydli-mydli):
1. Pripravili sme pre vás krásny PDF Dokument pre tých, čo sa s Minecraftom a Discordom stretnú po prvý krát. Pomôže vám stiahnuť a nastaviť obe aplikácie.
2. Aby sme mohli vytvoriť skupinky, potrebujeme vedieť, kto všetko sa zapojí. Zaregistrujte sa preto, prosím, cez tento link DO PIATKU do polnoci:
3. Aby nás v sobotu 16:35 neprekvapil nejaký nepredvídaný problém, urobíme si skúšobné pripojenie (na Minecraft aj cez Discord) v piatok o 18:00. Pridaj sa, ak môžeš – bude to záťažový test servera, ale aj ty zistíš, či ti všetko šľape, ako má.
4. Zhodli sme sa, že sa môžu pridať aj kamaráti nášho zboru – teda ľudia, s ktorými sa poznáme, občas prídu napr. pozrieť na nejakú našu akciu, ale nie sú členmi zboru. Ak teda takých poznáte a baví ich Minecraft, sú vítaní. Je však potrebné, aby sa tiež zaregistrovali cez formulár, nech o nich vieme.
5. Posuňte info ďalej, hlavne radcovia deckám 🙂
Tešíme sa na vás v sobotu o 16:30 🙂

Tábor Liptovská Anna 2020

Napriek sťaženým podmienkam sa nám aj tento rok podarilo zorganizovať letný skautský tábor, kde sme sa v téme Zvieracej farmy stretli s farmárom a prasatami všetci od včielok a vĺčat až po rangerov a užili sme si dva týždne v nádhernom prostredí Liptova na staronovom táborisku v Liptovskej Anne. Skauti na vybrali na výlet na okolité kopce Pravnáč a Lomy a spolu s vĺčatami sme si pozreli Liptovsý hrad, odkiaľ sme mali krásny výhľad nielen na naše táborisko, ale celý Liptov. O sväté omše sa nám postaral o. Patrik, ktorý sa k nám vrátil opäť po 4 rokoch. Oddýchnutí a plní zážitkov sme sa pripravili na nadchádzajúci školský rok a veríme, že nám situácia dovolí venovať sa skautingu naplno aj počas školského roka.

Keďže tento rok sme nemohli otvoriť naše brány pre návštevy ako každý rok, nech sa páči, okúste atmosféru tábora aspoň prostredníctvom fotiek.

Fotky z tábora nájdete tu.

 

CELOREPUBLIKOVÉ POZASTAVENIE ČINNOSTI SLOVENSKÉHO SKAUTINGU

V reakcii na vyhlásenie Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky k šíreniu vírusu COVID-19 (koronavírus) prijíma vedenie Slovenského skautingu opatrenie k úplnému a celorepublikovému pozastaveniu skautských aktivít. Od dnešného dňa až do odvolania je zakázané realizovať pravidelné stretnutia družín a oddielov, výlety, vzdelávacie podujatia a všetky ostatné tipy aktivít. Povolené budú len dobrovoľnícke aktivity dospelých členov smerujúce k zvládnutiu krízovej situácie v krajine.


Vedenie Slovenského skautingu prijalo ťažký, ale správny krok a rozhodlo sa celoplošne ukončiť všetky skautské aktivity až do odvolania. Veríme, že po pominutí pandémie vírusu COVID-19 budeme na toto obdobie s úsmevom spomínať, ako na štvrtý zákaz skautingu. Teraz však cítime, že sa musíme zachovať zodpovedne a ísť príkladom ostatným spoluobčanom.


Oficiálne stanovisko Slovenského skautingu

Termíny tábora 2020

Stavačka: 1.-5.7.

Vĺčatský tábor: 5.-10.7.

Skautský tábor: 5.-15.7.

Rangerský tábor + búračka: 15.-19.7.

Návštevný víkend: 10.-12.7.

Návštevná nedeľa: 12.7.

Potáborová brigáda: pravdepodobne 20.-22.7.

Zborová grilka 2019

V stredu sme sa rozhodli privítať pekné počasie v poradí už 4. zborovu grilovačkou. Tento rok mal akciu pod palcom 19. Oddiel Falco. Spočiatku nešlo všetko podľa plánu. Došiel nám plyn, bez ktorého sme nemohli grilovať. Našťastie bol medzi nami aj Peťo, ktorý sa ochotne postaral o novú plynovú bombu, za čo mu patrí veľká vďaka. Po prvotných komplikáciách našťastie nenastali ďalšie a my sme sa mohli pustiť do prípravy grilovaných špecialít. Počas celej akcie boli pripravené pre účastníkov hry, takže ak sa vám nechcelo len nečinne čakať na jedlo, mohli ste sa spoločne zahrať alebo sa pozrieť na premietanie fotiek. Pre rodičov boli už ako zvyčajne pripravené bližšie informácie o tábore. A aby sa nezabudlo na to najdôležitejšie, všetci sa samozrejme dosýta najedli výborného grilovaného mäsa alebo koláčikov. Ďakujeme všetkým ktorí prišli a 19.oddielu Falco za úžasnú prípravu.

 

FOTKYY

Zborová chata, „Juraj s 25-kou“

Tento rok sme sviatok sv. Juraja oslavovali spoločne ako celý zbor vo farskom domčeku v Ludrovej pri Ružomberku. Zišlo sa nás tak akurát, aby nám bolo dobre.

V Ludrovej nás čakala zvláštna pani, ktorá nám prezradila, že ľudstvo už dlhé roky trápi jedna vec. No neprezradila nám to hneď. Hľadali sme indície po chate i vonku. Poskladali sme z nich tri zašifrované odkazy. Trochu sme si potrápili hlavy a zistili sme, že ľudí už dlho sužuje 7-hlavý drak, ktorého sa už mnohí snažili prekonať, no márne.

V jaskyne sme objavili draka, ktorý nám predstavil svojich všetkých 7 hláv. Boli to lenivosť, neposlušnosť, hnev, sebectvo, závisť, ohováranie a nevďačnosť. Rozhodli sme sa postupne zničiť všetkých sedem hláv, resp. zbaviť sa našich zlých vlastností. Poraziť jednotlivé hlavy sme mohli tromi spôsobmi. Buď sme si mohli vybrať intelektuálnu úlohu, teda sme potrápili náš um, alebo fyzickú úlohu a posledná možnosť bola kreatívna úloha. Každý si vybral jednu z variant a tým sme každý sám za seba a vlastne všetci spoločne porazili hlavy rad radom. No nebolo to len také jednoduché. Zbaviť sa zlých vlastností nebolo len o jednej úlohe, ale aj o dlhodobej snahe byť lepším. Keď sa nám to nepodarilo, hrozilo, že hlava znovu dorastie a veru, tak sa aj stalo a my sme nanovo museli bojovať s našimi neresťami. Koniec bol nakoniec víťazný, zbavili sme sa draka a my sme sa stali lepšími ľuďmi. Verím, že po vzore sv. Juraja sa nám dlho podarí žiť podľa rytierskych kódexov, ktoré sme si vytvorili.

Zamyslenie Streda 17.4.

Kňazi na Slovensku hrali v histórií nášho národa nemalú úlohu. Pár desiatok rokov dozadu sme tu mali rôznych štátnych predstaviteľov – kňazov, ktorý sa angažovali nie len vo svojich farár ale aj politicky. Iní zakladali rôzne noviny a utvárali mienku národa, teda do istej miery formovali charakter svojho kraja verejným účinkovaním.
Dnes kňazov politike veľmi nevidíme, ale vidíme ich v televízií, počujeme v rádiách, čítame rôzne články od kňazov v novinách, ba dokonca viacerí z nich píšu knihy. Týmto svojim pôsobením oslovujú širokú časť obyvateľstva, nie len ľudí z kostola. Kňazi v tom majú veľkú zodpovednosť pretože to čo povedia alebo napíšu môže ľudí ovplyvniť pozitívne alebo negatívne. Mohli sme to sledovať aj pri nedávnych voľbách.  To akú úlohu má kňaz v spoločnosti nechcem rozoberať, ale…
Na Slovensku vnímam niekoľko kňazov ktorí sa angažujú vo verejnej sfére a zároveň sú pre mňa veľmi pozitívnym príkladom. O niečo viac to cítim v susedných Čechách. Jedným z týchto kňazov je aj Ladislav Heryán – salezián pôsobiaci v Prahe.
Skautský inštitút s ním pripravil pekný rozhovor o duchovne v skautingu ale aj mimo neho. Pozrieť si ho môžete tu:
https://www.youtube.com/watch?v=4ko759ORb6A